درمان اضطراب

درمان اضطراب

جهت درمان اضطراب بهتر است به روانپزشک مراجعه نماييد. جلسات مشاوره اغلب شامل رفتار درمانی می باشد. رفتار درمانی یکی از موثرترین شیوه های درمانی است. در این روش بیمار به تدریج در موقعیت هایی قرار می گیرد که در آن دچار اضطراب و یا ترس می شود و یاد می گیرد که چگونه نسبت به آن محرک واکنش نشان دهد و افکار بد و آشفته را از خود دور کند.

وقوع مجدد موقعیت‌هایی که قبلاً استرس زا بوده‌اند یا طی آن‌ها به فرد آسیب رسیده است باعث اضطراب در افراد می‌شود یکی از خدمات دکتر انصاری روانپزشکو متخصص اعصاب و روان ، درمان اضطراب می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02122771870 – 02122790453تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید.

مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی نیز به کنترل علائم اضطراب کمک می کند، اما درمان قطعی محسوب نمی شوند.
سعی کنید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. لیستی از افکار و کارهای مثبت تهیه کرده و آن ها را هر روز با خود تکرار کنید تا ملکه ذهن شما شود.
مدیتیشن، تنفس عمیق، یوگا، استراحت در اتاق تاریک و فعالیت هایی که باعث آرامش بیشتر شما می شود را انجام دهید.
ورزش را هرگز فراموش نکنید. ورزش باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می شود، و در نهایت شما احساس بهتری خواهید داشت و اضطراب از شما دور خواهد شد.

اضطراب

اضطراب عبارت است از یک احساس منتشر، ناخوشایند و مبهم هراس و دلواپسی با منشأ ناشناخته، که به فرد دست می‌دهد و شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی می باشد . وقوع مجدد موقعیت‌هایی که قبلاً استرس زا بوده‌اند یا طی آن‌ها به فرد آسیب رسیده است باعث اضطراب در افراد می‌شود. همهٔ انسان‌ها در زندگی خود دچار اضطراب می‌شوند، ولی اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل‌ساز است.

اضطراب در چه افرادی یشتر دیده می شود

  • افراد سالخورده و میانسال
  • در خانم ها
  • افراد کم درآمد

اضطراب در واقع به معنی  در لغت جنبیدن، لرزیدن، تپیدن، پریشان‌حال‌ شدن، یکدیگر را با چیزی زدن، بهم واکوفتن، آشفتگی، بی‌تابی، بی آرامی می‌باشد اینها کلماتی هستند که در زندگی روزمره، برای توصیف حالات و احساسات بسیار استفاده می‌شوند.

اضطراب مرحله پیشرفته استرس می باشد .اضطراب زمانی که به صورت یک مشکل بهداشت روانی تبدیل می شود سبب ناراحتی برای اطرافیان می گردد ومی تواند مانع رسیدن فرد به اهدافش گرددو سبب اختلال در کارهای روزانه و عادی فرد شود .

زمانی که شرایط استرس زا در زندگی بیش از حد طبیعی خود طولانی و مدام گردد اضطراب رخ می دهد . حتی زمانی که دستگاه عصبی بدن نتواند به مرحلهٔ مقاومت تنیدگی پایان دهد و بدن برای مدتی طولانی همچنان بسیج باقی بماند اضطراب در فرد دیده می شود  . در این صورت بدن فرسوده و در برابر بیماری‌های جسمی و روانی آسیب‌ پذیر می‌شود.

درمان-اضطراب

علل اصلی ایجاد اضطراب

عوامل زیست شناختی و جسمانی

در افراد مضطرب، میزان بعضی از هورمون‌های موجود در خون غیرعادی است،در نتیجه هر عاملی که سبب اختلال در سیستم هورمونی شود برای بدن یک عامل تهدید کننده می باشد .بارداری، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، پایین بودن قند خون، وجود غده‌ای در غدد فوق‌ کلیوی که هورمون اپی‌نفرین تولید می‌کند و بی‌نظمی ضربان‌های قلب از این عوامل هستند.

عوامل محیطی و اجتماعی

عوامل اجتماعی و ارتباطی بسیاری باعث به‌وجود آمدن اضطراب در افراد می‌شود، مانند مشکلات خانوادگی، احساس جدایی و طردشدگی،… از عوامل محیطی می‌توان تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره را، همچون زلزله، بیماری، مرگ یکی از نزدیکان،… نام برد.

عوامل ژنتیکی و ارثی

یکی از مهم‌ترین عوامل اضطراب ژنتیک است و احتمال اضطراب در فرزندان افراد مضطرب بسیار بالا است. البته الگو قرار دادن رفتار پدر و مادر و یادگیری و تکرار کارهای آنان نقش مهمی در اضطراب فرزندان دارد ولی تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده بر روی حیوانات و دوقلوهایی که با هم یا جدا از هم زندگی می‌کنند و از والدین مضطرب به دنیا آمده‌اند، نشان می‌دهند که عوامل ژنتیکی نیز در ایجاد اضطراب  بسیار مؤثرند. با این وجود نمی توان گفت که ژن به خصوصی در این مورد نقش داشته باشد، بلکه ترکیب بعضی از ژن‌ها چنین پیامدی را به دنبال دارد. طبق آخرین تحقیقات به نظر می‌رسد که عوامل ژنتیکی در بعضی انواع اضطراب مانند اختلال هراس و ترس از مکان‌های باز نقش زیادی دارد.

عوامل جانبی که سبب ایجاد اضطراب در افراد می شوند

  • تغذیه نادرست
  • کمبود بعضی از اسید آمینه، منیزیم، اسید فولیک و ویتامین ب۱۲، باعث تسریع در ابتلا به آن می‌شوند
  • استفاده از مواد مخدر و داروهای روان‌گردان
  • وجود برخی از ضایعه‌های مغزی ،که باعث ایجاد علائمی شبیه به علائم اختلال وسواس می‌شوند

علائم اضطراب

افراد مضطرب، اغلب علائم و نشانه های زیر را دارند:
– نگرانی هاى مداومى در مورد سلامتی، پول، خانواده، کار و یا هر موضوع دیگری دارند، مسائلی که واقعا جای هیچ گونه نگرانی برای آن ها در زندگی شان وجود ندارد.
– نداشتن آرامش
– بی خوابی
– زود رنجی
– خستگی
– سردرد
– انقباضات عضلانی و اسپاسم
– مشکلات بلع
– تکرر ادرار

راه‌های پیشگیری از اضطراب

برای پیشگیری از اضطراب راه های مختلفی وجود دارند از جمله این راهکارها می توان موارد زیر را نام برد

داشتن رژیم غذایی سالم و مقوی

استفاده از غذاهای متنوع و حاوی انواع مواد لازم به میزان متعادل در حفظ سلامت بدن نقش اساسی دارد

درمان-اضطراب (2)

داشتن فعالیت بدنی به طور منظم

ورزش کردن به خصوص به طور منظم یکی از راه‌های پیشگیری و درمان اضطراب است. ورزش‌هایی چون یوگا باعث افزایش آرامش می‌شوند و در جلوگیری از اضطراب بسیار مفید می باشند .

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود تا بدن بتواند از حداکثر از نیروی خود برای مقابله با استرس استفاده کند

عدم گوشه نشینی و اجتماعی بودن

هنگامی که افراد دچار فشار روانی می‌شوند، به طور غریزی از صحنه عمل و اجتماع کنار کشیده و به گوشه‌ای پناه می‌برند، این امر به نوبه خود سبب تشدید اضطراب در افراد می گردد . ارتباط با افراد و دوستان باعث از یاد رفتن نگرانی حتی برای مدتی کوتاه می‌شود.

حمایت اجتماعی

وجود حمایت اجتماعی در زندگی هر فرد باعث می‌شود تا او در مقابل بحران‌های زندگی برای دفاع از خود سپری داشته باشد که به آن تکیه کند. حمایت اجتماعی، احساس امنیت و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و فرد را در مقابل استرس و فشار روانی مقاوم تر می‌سازد.

خندیدن

خنده یکی از سالم ترین و در واقع موثر ترین راه های جلوگیری از فشار های روانی می باشد . به هنگام خنده هورمونی ضد درد که باعث احساس خوشی و سلامتی در شخص می‌شود در مغز آزاد می‌شود ودر نتیجه این عامل سبب می شود که میزان هورمون های استرس زا در خون کاهش یابد .

درمان اضطراب

گاهی بعضی از موارد اضطراب بیماری نیستند و نیاز به مراجعه به روانپزشک ندارند .

این گونه موارد اضطراب را ،اضطراب طبیعی می گویند . اضطراب طبیعی را می توان به راحتی با کمک خود فرد برطرف کرد. اضطراب طبیعی با روشهایی از قبیل حمام گرفتن به مدت طولانی، تنفس عمیق، صحبت کردن با شخصی مورد اعتماد، استراحت در یک اتاق تاریک و … قابل کنترل می باشد .

مراجعه به پزشک زمانی ضروری می‌شود که خود درمانی فرد جواب ندهد، یا فرد دچار هراس بیش از حد یا علایمی جدید و غیرقابل توجیه شود. در آن صورت پزشک درمان دارویی یا درمان غیر دارویی  را برای درمان آغاز می کند
جهت درمان اضطراب بهتر است به روانپزشک مراجعه نماييد. جلسات مشاوره اغلب شامل رفتار درمانی می باشد. رفتار درمانی یکی از موثرترین شیوه های درمانی است. در این روش بیمار به تدریج در موقعیت هایی قرار می گیرد که در آن دچار اضطراب و یا ترس می شود و یاد می گیرد که چگونه نسبت به آن محرک واکنش نشان دهد و افکار بد و آشفته را از خود دور کند.
مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی نیز به کنترل علائم اضطراب کمک می کند، اما درمان قطعی محسوب نمی شوند.
سعی کنید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. لیستی از افکار و کارهای مثبت تهیه کرده و آن ها را هر روز با خود تکرار کنید تا ملکه ذهن شما شود.
مدیتیشن، تنفس عمیق، یوگا، استراحت در اتاق تاریک و فعالیت هایی که باعث آرامش بیشتر شما می شود را انجام دهید.
ورزش را هرگز فراموش نکنید. ورزش باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می شود، و در نهایت شما احساس بهتری خواهید داشت و اضطراب از شما دور خواهد شد.

علائم بهبود افسردگی

1. کمتر شدن کج خلقی و زود رنجی

غمگین بودن یکی از نشانه های افسردگی است، اما افراد افسرده بیشتر از سایر افراد زود رنج هستند و تغییرات خلق و خو دارند. در صورت کمتر شدن چنین علائمی، می توان گفت که افسردگی فرد رو به بهبود می باشد.
2. تمایل بیشتر به کار و فعالیت
افراد افسرده، اغلب تمایلی به کار و فعالیت نشان نمی دهند و یا اگر کاری را انجام دهند لذتی از آن نمی برند. در صورتی که فرد تمایل بیشتری به کارهای گروهی نشان دهد، می توان گفت که افسردگی رو به بهبود است.
3. انرژی و توان بیشتر
با بهبود افسردگی انرژی فرد نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه فرد زمان بیشتری را به کارهای مورد علاقه خود اختصاص می دهد و خلق و خوی بهتری نیز پیدا خواهد کرد.
4. متعادل شدن اشتها
ممکن است با افسردگی، اشتهای فرد کم و زیاد شود. اما متعادل شدن اشتها می تواند یکی از علائم بهبود افسردگی در فرد باشد. افرادی که از افسردگی رنج می برند و اشتهای آنها کم است بعد از بهبودی، از خوردن غذا لذت بیشتری خواهند برد.
5. قدرت تمرکز بیشتر
معمولا افراد افسرده، مشکلات تمرکزی دارند و نمی توانند طولانی مدت بر روی کارهای مهم تمرکز کنند و دقت داشته باشند. اما با بهبود افسردگی، تمرکز فرد به حالت نرمال بر می گردد.
6. افزایش اعتماد به نفس
یکی از اثرات منفی افسردگی، كاهش اعتماد به نفس است. اما با بهبود علائم فرد احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کند و در نهایت اعتماد به نفسش نیز بالا می رود.
روانپزشک بایستی علائم افسردگی را مجدد در بیمار ارزیابی کند تا از روند بهبود و اثرات درمان نیز مطمئن شود. معمولا بیمار بایستی هر چند هفته یک بار ویزیت شود.
توصیه می شود افرادی که از افسردگی رنج می برند، برخی از اقدامات زیر را در نظر داشته باشند:
– حتما به تغییرات رفتاری خود اهمیت دهند و آن ها را با روان پزشک در میان بگذارند.
– در صورتی که یکی از شیوه های درمانی را دنبال کردید و بهبودی حاصل نشد درمان دارویی و غیر داویی را آغاز کنید تا نتایج بهتری بگیرید.
– در صورتی که احساس کردید حال شما رو به بهبود است، درمان را ادامه دهید و اگر احساس كرديد در روند درمان مشكلى وجود دارد حتما موضوع را با درمانگر خويش در ميان گذاريد.

اضطراب در کودکان و نوجوانان

بر اساس نظر روانپزشک :اساسا داشتن اندكى اضطراب در طول دوران رشد کودک کاملا طبیعی است!

برخی کودکان ممکن است از قرار گرفتن درمحیط تاریک واهمه داشته باشند و دچار اضطراب شوند يا کودکان مضطرب ممکن است بیش از ساير کودکان عصبی باشند و در فعالیت های روزمره شان تاثیر  بگذارد، در نتیجه این کودکان به اطمینان و حمایت بیشتری از سوی والدین و اطرافیان خود نیاز دارند.

معمولا کودکان مضطرب، شخصیت آرام و مودبی دارند. والدین چنین کودکانی باید با شناخت کامل از نشانه های چنین حالتی در کودک خود، از بروز عوارض بعدی پیشگیری کنند.

انواع اضطراب در کودکان

اضطراب جدایی

علائم و نشانه های این نوع اضطراب در کودکان عبارت است از:

–  ترس و نگرانی زمان جدا شدن از والدین

–  وسواس فکری

–  داشتن شكم درد و یا سایر شكايات جسمى

–  امتناع از رفتن به مدرسه

–  اختلالات خواب و یا دیدن کابوس های شبانه

فوبیا

علائم و نشانه های این نوع اضطراب عبارت است از:

–  ترس و وحشت بسیار از یک موضوع خاص و یا تنهایی (مانند ترس از تاریکی و …)

–  ترس بر فعالیت های روزانه شان تاثیر می گذارد.

اضطراب اجتماعی

علائم و نشانه های این نوع اضطراب عبارت است از:

–  امتناع از بودن در موقعیت های گروهی و اجتماعی

–  ترس از آشنایی با افراد جدید

–  داشتن تعداد محدودی دوست

کودکان و نوجوانان مضطرب اغلب:

–  نگرانی هایی رابرای والدین، خانواده، دوستان و یا حتی فعالیت های اجتماعی خود دارند.

–  ترس از انجام هر گونه فعاليتى كه ممكن است اشتباه باشد!

–  نگرانی های بی مورد از موضوعاتی دارند که قبلا اتفاق افتاده است.

–  اعتماد به نفس پایینی دارند.

درمان اضطراب در کودکان و نوجوانان

مشکلات مربوط به اضطراب در کودکان قابل درمان است. درمان سریع و اولیه چنین حالتی، از بروز عواقب بعدی مانند، اعتماد به نفس پایین و یا روابط اجتماعی ضعیف پیشگیری می کند. اقداماتی از قبیل مراجعه به روان پزشک، مشاوره فردی و یا خانوادگی، مصرف دارو و یا درمان های دارویی به بهبود اضطراب کمک می کند. در مواردی که کودک شما دچار اضطراب های شدید می شود، تنها بررسی های یک روان پزشک می تواند به شما و کودک تان کمک کند.

اضطراب در بارداری

در زمان بارداری جسم، هيجانات و احساسات فرد دچار تغییراتی می شود. بايد بدانيم استرس در بارداری کاملا طبیعی است و می تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند اختلال خواب، سردرد، کاهش اشتها و یا پرخوری شود. البته استرس زیاد هم برای زن باردار خوب نیست.

عوارض اضطراب در بارداری

اضطراب زیاد یکی از دلایل بروز بیماری های قلبی و فشار خون بالاست. در دوران بارداری، استرس زیاد می تواند باعث زایمان زودرس (تولد نوزاد قبل از هفته 37 بارداری) و یا تولد نوزاد با وزن پایین شود.

علت استرس در دوران بارداری

علت استرس، در زنان باردار متفاوت می باشد. اما برخی علل استرس در بارداری  عبارتند از:

–  تغییرات هورمونی که باعث تغییر در خلق و خوی مادر می شود و مقابله با استرس سخت تر خواهد شد!

–  گاهی علائمی مانند تهوع، خستگی و درد كمر می تواند باعث استرس شود.

–  خانم هایی که شاغل هستند ممکن است کار و مسئولیت شان باعث استرس شود به همین خاطر بهتر است خانم های باردار در این دوران از فشار کار دور بمانند.

استرس های طولانی مدت، بر سیستم ایمنی بدن و نحوه مقابله با عفونت تاثیر می گذارد و می تواند باعث عفونت رحم و در نهایت زایمان زودرس شود.

چند راهكار براى کاهش استرس در دوران بارداری

–  مواردی که باعث استرس یا تشدید آن می شوند شناسایی کنید و آن را با همسر و یا یکی از آشنایان خود در میان بگذارید.

–  این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی این موارد موقتی هستند و با به دنیا آمدن کودکتان برطرف خواهند شد.

–  تا می توانید رژیم غذایی سالم و خواب کافی داشته باشید و ورزش کنید.

–  فعالیت هایی مانند یوگا که باعث ریلکس شدن می شوند را انجام دهید.

–  در کلاس های بارداری شرکت کنید. در این کلاس ها نحوه کنار آمدن با استرس را به شما آموزش خواهند داد.

–  در صورتی که احساس افسردگی يا نااميدى کردید به روانپزشک مراجعه کنید تا با رواندرمانى و اقدامات درمانى موثر به حل مشكل تان كمك نمايند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هفت =