درمان قطعی ادم مغزی

درمان قطعی ادم مغزی

یکی از دلایل  افزایش فشار درون جمجمه ادم (خیز) مغزی می باشد . آب درون مغزی  در چهار محل  زیر وجود دارد :

  1. درون سلول ها
  2. بین سلول ها
  3. درون رگها
  4. فضای زیر عنکبوتیه و بطنها

افزایش آب در هر یک  از محل  های یاد شده  موجب تورم مغزی می گردد .

علل ادم مغزی

ادم مغزی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد .

تومور های مغزی، خونریزی  ها و ضربه های مغزی ، انسفالیت ها و انسفالوپاتی ها، هیدروسفالی، سکته های مغزی گسترده، شیمی درمانی  برای سرطان ها ، عفونت  های مغزی مانند مننژیت  و آبسه و علل سمی  و متابولیک مانند آنوکسی مغزی، انسفالوپاتی سرب و هیپرترمی .

درمان قطعی ادم مغزی

مکانیسم ایجاد کننده ادم مغزی

وازوژنتیک، ادم در ماده سفید  بعلت  تغییر نفوذ پذیری  عروق و سد خونی – مغزی می باشد  که در تومور ها ، ضربه  و سکته مغزی دیده می شود . این نوع تورم شایع ترین  علت ادم مغزی است .

سیتوتوکسیک، به دلیل اختلاف  پمپ سدیم-پتاسیم است که  سدیم داخل سلول  جمع می شود  و ماده سفید  و خاکستری  هر دو متورم  می گردند  مانند مسمومیت آب ، سندرم Reye،هیپوکسی به دنبال ایست قلبی، مصرف  هگزاکلروفن و آبسه .

ادم بینابینی،  این تورم در افزایش  ترشح  یا کاهش جذب CSFدیده  می شود  و مایع  از راه  سلول های پوششی اپاندیمی به ماده  سفید اطراف  بطنها  نفوذ می کند  که نمونه  آن هیدروسفالی  می باشد.

مکانیسم های چند گانه، گاهی ادم  مغزی به دلیل  چندین  فرآیند  بروز می کند ، تومورها ابتدا  با  مکانیسم  وازوژنیک  و سپس  ایجاد هیدروسفالی  و مکانیسم  ادم  موجب  تورم  مغزی می شوند .

پیامد های ادم مغزی

ادم مغزی  موجب بالا  رفتن فشار مغزی می گردد و هنگامی  که فشار  داخل مغز بالا رفت  محتویات آن  به ویژه ساقه  مغز فشرده می شوند  و در پی  این فشردگی  اختلال هوشیاری ، تغییر  قطر  مردمک، تهوع  و استفراغ، تشنج ، فلجهای مختلف  و سرانجام  مرگ روی می دهد .

 

درمان ادم مغزی و افزایش فشار درون جمجمه

 برای درمان سریع ادم  مغزی و کاهش  فشار درون جمجمه ای  از موارد زیر استفاده می کنند :

عمل جراحی و کرانیوتومی :

در موارد اورژانسی  که معمولا  در ضربه های مغزی دیده می شود و می توان  با کرانیوتومی  و برداشتن  قطعه ای از استخوان  گیجگاهی، به مغز  جای بیشتری داد  تا ساقه ی  آن  به پایین  فشرده نگردد . همچنین  در هیدروسفالی ، قرار دادن نشت بطنی- صفاقی  تاثیر فراوانی  در کم شدن  حجم بطنها  و کاهش فشار درون  جمجمه دارد .

هیپوترمی :

چنانچه امکانات  بیمارستانی اجازه دهد  با کاهش درجه  حرارت بدن،  فشار درون  مغز نیز پایین می آید .

بالا بردن سر  تا 30 درجه  نسبت به تنه:

در همه بیمارانی  که افزایش فشار  درون جمجمه  دارند لازم است  سر و گردن  نسبت به تنه30 درجه بالاتر  قرار گیرد .

 مانیتول:

یک دیورتیک  اسمزی می باشد  که با ایجاد فشار اسمزی  بالا درون  رگ ها،  آب مغز را  به خود جذب  می کند  و سبب  کاهش فشار  درون جمجمه  می گردد .  برای این کار  از مانیتول 20 درصد  با دوز 0/25 تا یک گرم  به ازای هر کیوگرم وزن  بدن استفاده می شود.مانیتول ممکن است موجب نارسایی کلیه و اسیدوزمتابولیک شود .

هیپرونتیلاسیون :

با گذاشتن لوله در نای بیمار  و انجام هیپرونتیلاسیون، فشار CO2 به 25 میلی متر جیوه رسانده می شود . این روش موجب انقباض  رگ های مغزی و در نتیجه  کاهش فشار  درون جمجمه می گردد .

اکشیژن با فشار زیاد :

مانند هیپرترمی  با مکانیسم  انقباض  عروق مغزی، فشار درون  کاسه ی  سر را کاهش می دهد .

دگزامتازون:

با دوز 8 تا 24 میلی گرم  به طور وریدی  تجویز می شود  و با مکانیسم  تثبیت  و تعمیر  سد خونی – مغزی و نیز کاهش  نفوذ پذیری  عروق اطراف  تومور،  موجب کاهش ورم مغزی می گردد . با وجودی که درباره  کارایی دگزامتازون  اتفاق نظر  وجود ندارد،  تجویز  این دارو رایج ترین  روش دارویی در ایران  برای  پایین آوردن  فشار درون مغز می باشد .

فنوباربیتال با دوز بالا :

در 3-5 میلی گرم به ازای  هر کیلو  وزن بدن در ساعت

هر کدام از این روش ها بنا بر صلاحدید جراح مغز انتخاب می شود،  شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر عرفان قربانی مقدم تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 18 =